Białe zęby – fakty i mity

Śnieżnobiały uśmiech
22 sierpnia 2019
Co robić, by mieć silne, odporne zęby?
8 września 2019
Pokaż wszystkie

Każdy z nas marzy o białych zębach. Powszechne zainteresowanie tym tematem sprawia, że nie brakuje mitów narośniętych wokół tej kwestii. Spróbujmy rozwiać choć kilka z nich.

Pierwszym z często spotykanych mitów jest ten mówiący o tym, że naturalnie każdy ma białe zęby, a żółkną one z upływem lat. Jest w tym trochę prawdy, bo zęby rzeczywiście z wiekiem zmieniają nieco swoją barwę, jednak warto podkreślić, że naturalnym kolorem zębów nie jest śnieżnobiała biel. Naturalnie zęby mają perłową barwę, a z wiekiem rzeczywiście żółkną i tego procesu nie możemy zatrzymać nawet najbardziej wzorową higieną. Już w przypadku dzieci zauważamy żółknięcie zębów – mleczaki są śnieżnobiałe, ale już zastępujące je zęby stałe są ciemniejsze. Ma na to wpływ między innymi nawarstwianie się kamienia nazębnego, ale także nasza dieta, która sprzyja przebarwieniom.

Co ciekawe, żółknięciu z upływem lat ulegają nie tylko zęby stałe, ale nawet protezy zębowe. Jeśli osoba nosząca protezę nie będzie o nią dbać jak o naturalne zęby, powstaną przebarwienia bardzo trudne do usunięcia.

Mitem jest, że wybielanie zębów jest zabiegiem jednorazowym. Oczywiście, jakieś efekty są widoczne już po jednorazowym zabiegu, ale trzeba pamiętać o tym, że jeżeli po zabiegu powrócimy do swoich nawyków, które niszczą biel zębów, czyli np. do spożywania kawy czy czerwonego wina, niestety cały zabieg za jakiś czas trzeba będzie powtórzyć. Bardzo niekorzystnie na biel naszych zębów wpływa palenie papierosów. Zawarta w nich nikotyna powoduje żółknięcie zupełnie niemożliwe do usunięcia i bardzo nieestetycznie wyglądające.

Białe zęby to marzenie każdego, jednak trzeba zachować ostrożność przy stosowaniu powszechnie dostępnych środków wybielających. Szkliwo zębów jest twarde i odporne, ale nie niezniszczalne. Łatwo o powstawanie w nich ubytków, a stąd już prosta droga do nadwrażliwości zębów. jeśli decydujemy się na stosowanie domowych sposobów wybielania zębów, koniecznie przeczytajmy dokładnie ulotkę i dostosujmy się do wytycznych w niej zawartych.

Odwiedź stronę gabinetu dentystycznego w Krakowie – Stomatologia Steczko Dentysta

Komentarze są wyłączone.