Problem aft dotyka większości z nas. Przyczyny ich powstawania nie są jednoznaczne, bowiem afty mogą pojawiać się z różnych powodów. Jak sobie z nimi radzić?
Aftami nazywamy niewielkich rozmiarów owrzodzenia w jamie ustnej, które pokryte są charakterystycznym, białym nalotem. Wokół owrzodzenia zauważamy zapalne obrzeże, a przy dotyku odczuwamy dotkliwy ból. Inaczej mówiąc, afta jest ubytkiem w błonie śluzowej jamy ustnej. Pojawia się na policzkach, na języku, wargach czy podniebieniu miękkim. Ich łagodniejszą odmianą są pojawiające się głównie u dzieci pleśniawki.
U dorosłych najczęściej zauważamy małe, przewlekłe afty, które mają tendencje do nawracania. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zdarza nam się przecież jeść niedomytymi sztućcami czy spożywać nieumyte owoce. Stąd właśnie te małe, bolesne punkciki, które skutecznie uprzykrzają nam życie. Inną przyczyną aft mogą być też choroby zębów i dziąseł, a także nieodpowiednio dopasowana proteza zębowa. Czasem afty wywołane są przez alergie, a co ciekawe, wpływ na ich powstawanie ma również stres.
Zwykłe afty są raczej niewielkich rozmiarów, zdarzają się jednak również owrzodzenia duże. Powstają one zwykle w wyniku zaburzeń ze strony układu hormonalnego, a także z powodu nieodpowiedniej diety. W skrajnych przypadkach duże afty kojarzyć można z zaburzeniami autoimmunologicznymi, jak np. zakażenie wirusem HIV.
Jeżeli afty często nawracają, możemy podejrzewać, że są one wynikiem jakiejś poważniejszej dolegliwości. Rozważyć należy chorobę refleksową, a także wszelkie choroby migdałków. Nawracające często afty mogą mieć związek z infekcją grzybiczą toczącą się w organizmie, ale także z zapaleniem zatok czy zakażeniem wirusem brodawczaka lub opryszczki.
Jeśli zauważymy pierwsze objawy afty, najlepiej będzie udać się po konsultację do gabinetu stomatologicznego. Na rynku dostępne są różne środki farmakologiczne w formie kremów czy żelów, pomocne mogą okazać się również płukanki z rumianku czy szałwii.