Co niszczy zęby i jak temu zapobiegać ?

Zęby są jednym z najważniejszych elementów w ciele człowieka, dzięki nim może jeść nie tylko swoje ulubione potrawy, ale również wypowiadać się w zrozumiały sposób. Zobaczmy, więc co powoduje niszczenie szkliwa.

Mycie zębów zbyt często i mocno może doprowadzić do ścierania szkliwa i powstania ubytków. Trzykrotne mycie zębów wystarczy na jeden dzień.

Spożywanie w nadmiarze takiego rodzaju substancji powoduje zmiany pH w jamie ustnej przez co rozmnażają się bakterie kwasotwórcze, które atakują i osłabiają szkliwo.

Węglowodany a zwłaszcza słodycze zakwaszają jamę ustną, powoduje to powstanie kwaśnej erozji, które również nie jest korzystna dla naszego szkliwa.

Jedzenie cytrusów czyli np. pomarańcze, kiwi, cytryny pobudzają żołądek do produkcji większej ilości kwasów, które tworzą nadżerki. Również picie napojów typy kawa, herbata czy sok owocowy powoduje podobne problemy. Dodatkowo po spożyciu ww. substancji nie jest zalecane mycie zębów, lepiej tylko wypłukać jamę ustną.

Dolegliwość na skutek, której zawartość pokarmu cofa się z żołądka do przełyku. Powoduje to powstanie nadwrażliwości zębów, dlatego że są one narażone prawie cały czas na działanie kwasów.

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami, powoduje w znaczy sposób uszkodzenie szkliwa na zębach. Zazwyczaj wywołuje je silny stres. Zdiagnozować chorobę może stomatolog i zalecić odpowiednie leczenie.

Jeżeli w twojej jamie ustnej masz zbyt mało śliny może to spowodować, że stan twoich zębów się pogorszy. Dlatego, że ślina w sposób naturalny oczyszcza ją z resztek pokarmu oraz neutralizuje kwasy.

Jak chronić szkliwo
• Rezygnacja z napojów gazowanych
• Zmniejszenie ilości kwaśnych owoców oraz napojów
• Leczenie schorzeń takich jak refluks w celu wzmocnienia szkliwa
• Pij więcej wody, jeśli odczuwasz suchość w ustach

Jak widać sposobów na ochronę szkliwa i utrzymanie go w dobrej kondycji jest wiele, nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku, a przynoszą doskonałe efekty.

Odwiedź stronę: Gabinet Stomatologiczny Kraków – Steczko Krakusów 1C, Kraków.

At the dentist

Stomatologia dawniej i dziś

Stomatologia to z pewnością prężnie i dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny. Technologia oraz postępy w nauce znacznie wpływają na jakość, skuteczność, a przede wszystkim na

Dentist and patient

Na czym polega Efekt Godona?

Efekt Godona jest bagatelizowany i często zdajemy sobie sprawy z tego, z czego on wynika. Mało kto z nas przecież posiada wszystkie zęby, a luki

Teeth checkup at dentist's office. Dentist examining girls teeth in the dentists chair

Kiedy jama ustna piecze

Stomatodynia, bo tak fachowo nazywa się zespół pieczenia jamy ustnej to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Jest to choroba przewlekła obejmująca błonę śluzową jamy ustnej. Objawami choroby

Parodontoza – co każdy z nas wiedzieć powinien?
Parodontoza – co każdy z nas wiedzieć powinien?
Parodontoza – co każdy z nas wiedzieć powinien?
Parodontoza – co każdy z nas wiedzieć powinien?

Wybielanie zębów w domu

Białe zęby to prawdziwe marzenie wielu z nas. Jak pokazują badania, szczególną uwagę do białego uśmiechu przywiązują kobiety, nie brakuje...

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny jest problemem niemal każdego z nas. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest...

Samo szczotkowanie to za mało!

Wielu z nas myśli, że aby cieszyć się zdrowymi zębami wystarczy tylko każdego dnia sumiennie je szczotkować. W rzeczywistości jednak...

Vademecum leczenia zębów

Zmiany w ziarninie zęba są najczęstszymi powodami zabiegów, które wywołują tyle emocji u pacjentów gabinetów dentystycznych. Zanim jednak dojdzie do...

1/4