Co niszczy zęby i jak temu zapobiegać ?

Jaką szczoteczkę wybrać do mycia zębów ?
15 października 2019
Co się dzieje, kiedy unikamy dentysty?
1 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Zęby są jednym z najważniejszych elementów w ciele człowieka, dzięki nim może jeść nie tylko swoje ulubione potrawy, ale również wypowiadać się w zrozumiały sposób. Zobaczmy, więc co powoduje niszczenie szkliwa.

Mycie zębów zbyt często i mocno może doprowadzić do ścierania szkliwa i powstania ubytków. Trzykrotne mycie zębów wystarczy na jeden dzień.

Spożywanie w nadmiarze takiego rodzaju substancji powoduje zmiany pH w jamie ustnej przez co rozmnażają się bakterie kwasotwórcze, które atakują i osłabiają szkliwo.

Węglowodany a zwłaszcza słodycze zakwaszają jamę ustną, powoduje to powstanie kwaśnej erozji, które również nie jest korzystna dla naszego szkliwa.

Jedzenie cytrusów czyli np. pomarańcze, kiwi, cytryny pobudzają żołądek do produkcji większej ilości kwasów, które tworzą nadżerki. Również picie napojów typy kawa, herbata czy sok owocowy powoduje podobne problemy. Dodatkowo po spożyciu ww. substancji nie jest zalecane mycie zębów, lepiej tylko wypłukać jamę ustną.

Dolegliwość na skutek, której zawartość pokarmu cofa się z żołądka do przełyku. Powoduje to powstanie nadwrażliwości zębów, dlatego że są one narażone prawie cały czas na działanie kwasów.

Bruksizm czyli zgrzytanie zębami, powoduje w znaczy sposób uszkodzenie szkliwa na zębach. Zazwyczaj wywołuje je silny stres. Zdiagnozować chorobę może stomatolog i zalecić odpowiednie leczenie.

Jeżeli w twojej jamie ustnej masz zbyt mało śliny może to spowodować, że stan twoich zębów się pogorszy. Dlatego, że ślina w sposób naturalny oczyszcza ją z resztek pokarmu oraz neutralizuje kwasy.

Jak chronić szkliwo
• Rezygnacja z napojów gazowanych
• Zmniejszenie ilości kwaśnych owoców oraz napojów
• Leczenie schorzeń takich jak refluks w celu wzmocnienia szkliwa
• Pij więcej wody, jeśli odczuwasz suchość w ustach

Jak widać sposobów na ochronę szkliwa i utrzymanie go w dobrej kondycji jest wiele, nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku, a przynoszą doskonałe efekty.

Odwiedź stronę: Gabinet Stomatologiczny Kraków – Steczko Krakusów 1C, Kraków.

Komentarze są wyłączone.