Co się dzieje, kiedy unikamy dentysty?

Co niszczy zęby i jak temu zapobiegać ?
22 października 2019
Czym jest choroba okluzyjna?
8 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Najczęstszym powodem, dla którego pojawiamy się w gabinecie stomatologicznym jest ból. Oczywiście, ból zawsze jest oznaką, że dzieje się coś złego i musimy poszukać pomocy. Prawdą jest jednak, że kiedy już pojawi się ból, często jest za późno na profilaktykę.

Ból zębów mówi nam o tym, że w jamie ustnej pojawiły się jakieś stany patologiczne, które wymagają zdecydowanego działania. Najczęściej początkiem problemu jest próchnica. Nie zawsze zauważamy ją na tyle szybko, by zatrzymać jej proces. Zwykle objawia się ona bólem zęba, a wtedy konieczne jest leczenie zachowawcze, nierzadko nawet endodontyczne.

Kiedy bakterie dotrą przez szkliwo do jamy zęba, zajmują całą miazgę. Miazga to tkanka zawierająca całą sieć naczyń krwionośnych i nerwów. Kiedy zostanie podrażniona, łatwo o powstanie stanu zapalnego. W początkowym stadium jest on odwracalny, kiedy jednak unikamy wizyty u stomatologa, stan zapalny jest niemożliwy do usunięcia.

Przy stanie zapalnym, który jest możliwy do usunięcia, pojawia się samoistny ból, który odczuwamy przy spożywaniu zimnych czy ciepłych pokarmów. Ząb zainfekowany w ten sposób możemy jeszcze uratować. Jeśli jednak odwleczemy wizytę u stomatologa, miazga zostanie jeszcze intensywniej zainfekowana przez bakterie, a stan zapalny jeszcze bardziej się nasili. Pojawi się obrzęk, a z czasem martwica. Ząb będzie bolał, a w pewnym momencie przestanie boleć. To powoduje niebezpieczeństwo, że pacjent zadowolony z braku bólu, nadal będzie odkładał wizytę stomatologiczną w czasie. A to poprowadzi prostą drogą do powstania zgorzeli.

Jak widać, unikanie wizyty stomatologicznej u dentysty naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Wiele problemów stomatologicznych możemy rozwiązać szybko i bezboleśnie, jeśli tylko zrobimy to szybko. Oszczędzimy sobie bólu i nerwów. Kiedy jednak będziemy odkładać wizytę w nieskończoność, nie tylko nie rozwiąże to problemu, ale jeszcze bardziej nasili nieprzyjemne objawy, a dyskomfort odczuwany przy leczeniu będzie znacznie większy.

Komentarze są wyłączone.