Czego unikać przy nadwrażliwości zębów?

Czasy, gdy musieliśmy bać się dentysty, już dawno minęły.
15 września 2019
Jak wybrać dobrego dentystę ?
1 października 2019
Pokaż wszystkie

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów znają doskonale ten przeszywający ból. Jest krótkotrwały, ale tak intensywny, że aż trudny do zniesienia. Co robić, by go uniknąć?

Przede wszystkim, nadwrażliwość zębów potęgują bardzo zimne produkty. Szkliwo zębów chroni je przed nagłymi zmianami temperatury. Nadwrażliwość świadczy o tym, że szkliwo jest zniszczone, są w nim ubytki, a więc nie może ono właściwie i dostatecznie chronić naszych zębów. To właśnie dlatego osoby ze zdrowym szkliwem bez problemu mogą gryźć lody, a u osób z nadwrażliwością wiąże się to z bardzo silnym bólem. Czasami nie trzeba nawet lodów, wystarczy tylko oddychanie przez usta, kiedy powietrze jest bardzo zimne.

Szkliwo chroni zęby nie tylko przed zimnem, ale także przed gorącym. Dlatego też efekt podobny do tego po zjedzeniu lodów czy oddechu mroźnym powietrzem daje zjedzenie czegoś gorącego. Dotyczy to wszelkich płynów, np. herbaty, kawy czy zupy. Pojawiający się wówczas ból jest bardzo intensywny i często określany jako nie do wytrzymania.

Na szkliwo zębów źle wpływa wszystko, co jest kwaśne. Czy będą to kiszone ogórki, kwaśne cukierki czy napój pomarańczowy, kwas jeszcze bardziej niszczy szkliwo. Absolutnie niedozwolone jest czyszczenie zębów od razu po spożyciu kwaśnych produktów. Powoduje to powstanie jeszcze większych ubytków w szkliwie i jeszcze większą nadwrażliwość. Niezbyt dobrym pomysłem są też bardzo słodkie produkty, takie jak cukierki czy czekolada. Bakterie obecne w jamie ustnej szybko przerabiają spożywany przez nas cukier na kwas, który niszczy nasze szkliwo zębowe. Efekt jest zupełnie ten sam jak przy zjedzeniu produktów kwaśnych.

Osoby z nadwrażliwością zębową powinny zrezygnować z twardych produktów. Niewskazane jest gryzienie kostek lodu, orzechów czy twardych cukierków, bo istnieje wówczas ryzyko powstawania pęknięć i odsłonięcia nerwów. Wówczas odczucie bólu jest jeszcze większe, a dyskomfort dokucza jeszcze bardziej. Nie warto więc ryzykować.

Artykuł przygotowany dzięki uprzejmości gabinetu dentystycznego Stomatologia Steczko Kraków.

Komentarze są wyłączone.