Czy stres wpływa na stan zębów?

Iść do dentysty, czy nie iść? Zagwozdki ciążowe
1 sierpnia 2019
Zamienniki dla naszych zębów
15 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie

Natłok obowiązków. Ciągłe kłopoty. Masa pracy. Ciągle coś na nas spada. Tyle stresu. Takie właśnie coraz częściej jest nasze życie. Niestety. Stres towarzyszy nam coraz częściej. Oczywiście, czasami ma wręcz mobilizujący wpływ i wtedy tak naprawdę nam pomaga. Ale jednak zazwyczaj jest inaczej. Dominuje w nas stres, który nas niszczy. Odczuwamy skutki w naszej psychice, ale czy tylko?

Rzadko się o tym mówi, ale to nie znaczy, że problem jest nieistotny. Wręcz przeciwnie. Problem jest bardzo poważny i dotkliwy. Stres negatywnie wpływa na nasze zęby. Skutki są odczuwalne coraz częściej. Wielu stomatologów na co dzień leczy skutki spowodowane przez stres w naszym uzębieniu. Jakie są to skutki?

Notoryczne życie pod wpływem stresu może doprowadzić do tego, że wystąpi u nas przewlekłe zapalenie dziąseł. Brak szybkiej i skutecznej reakcji może spowodować dużo gorsze skutki. Najgorzej, jeśli rozwinie się z tego parodontoza, czyli choroba przyzębia. Co to takiego? Przyzębie to wszystkie struktury w naszej jamie ustnej, które odpowiadają za utrzymywanie zębów w odpowiednim miejscu. Co się dzieje jeśli zostanie zniszczone? Na początku odczuwamy ból, który bardzo często jest po prostu bagatelizowany. Do tego dochodzi krwawienie. To tylko początkowe objawy. Później korzenie zaczynają gnić, a struktury utrzymujące nasze zęby ulegają uszkodzeniu. Dochodzi do tego, że zęby zaczynają się chwiać. Później wypadają. To najgorsze dla nas skutki. Im szybsza interwencja stomatologa, tym lepiej.

Stres może mieć również inne skutki. Wyobraź sobie. Kiedy jesteś pod wpływem stresu, Twoje gruczoły pracują zdecydowanie wolniej. Produkowane jest mniej śliny. To powoduje, że w jamie ustnej robi się zbyt sucho. To doprowadza często do infekcji dziąseł. Czy tylko? Niestety nie. Częste są również występujące z tego powodu uszkodzenia mechaniczne błon śluzowych. Warto mieć ze sobą wodę, aby często nawilżać jamę ustną, co może zapobiec przykrym skutkom przesuszenia.
Stres ma negatywny wpływ na nasze zęby i warto mieć tego świadomość.

Źródło: https://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.