Czym jest choroba okluzyjna?

Co się dzieje, kiedy unikamy dentysty?
1 listopada 2019
Kiedy jama ustna piecze
15 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Choroba okluzyjna inaczej nazywana jest okluzją urazową lub zgryzem urazowym. Objawia się zmęczeniem mięśni twarzy, nadwrażliwością zębów, ich bólem, a także bólem głowy. Jeżeli zauważymy takie symptomy, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Czym właściwie jest okluzja? Mówiąc najbardziej obrazowo, okluzją nazywa się wzajemny kontakt zębów dolnych i górnych. Oczywiste jest, że kontakt ten zmienia się w zależności od spoczynku bądź mowy czy żucia. Istnieją określone pewne normy okluzyjne. Jeżeli jednak kontakt ten zachodzi w nieprawidłowy sposób, zaczyna się problem.

Pacjent uskarża się na bóle zębów po przebudzeniu. Pojawia się ból głowy, jednak nie zawsze objawy te występują na początku choroby. Czasem w początkowym jej stadium nie zauważamy żadnych niepokojących symptomów. Jeśli jednak przez długi czas nie zorientujemy się, że coś jest nie tak i nie podejmiemy leczenia, dolegliwości dadzą nam się we znaki. Nieleczona choroba okluzyjna może powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych. Znamy je z charakterystycznego strzelania, trzeszczenia czy przeskakiwania w szczęce. Jest to bardzo nieprzyjemne doznanie.

Jakie są przyczyny choroby okluzyjnej? Najczęstszą ich przyczyną są wady zgryzu. Te z kolei są albo wrodzone albo wtórne, które nabywamy ciągu życia, np. w wyniku nieleczonych stanów zapalnych przyzębia. Przyczyną choroby okluzyjnej mogą być też wypełnienia stomatologiczne, które sprawiają, że ząb różni się kształtem od pozostałych. To sprawia, że kontakt zębów z dolnego i górnego łuku nie jest prawidłowy. Może mieć to miejsce zarówno w przypadku wypełnień stomatologicznych, jak i protetycznych.

Mało kto kojarzy fakt obgryzania paznokci, ołówków czy zgrzytanie zębów z chorobą okluzyjną, okazuje się jednak, że po pewnym czasie niezwalczenia takich szkodliwych nawyków choroba może się rozwinąć.

Leczenie choroby okluzyjnej polega na wykryciu jej przyczyn i ich zlikwidowaniu. Często konieczna jest korekta zgryzu, a nawet leczenie ortodontyczne.

Gabinet stomatologa w Krakowie – Steczko Krakusów 1C

Komentarze są wyłączone.