Iść do dentysty, czy nie iść? Zagwozdki ciążowe

Ekologiczne mycie zębów
22 lipca 2019
Czy stres wpływa na stan zębów?
8 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie

Ciąża to specyficzny stan. Z jednej strony piękny, pełen radości i oczekiwania na dziecko. Z drugiej jest to przecież stan pewnych ograniczeń. Przyszła mama może nie koniecznie musi, ale powinna zrezygnować z niektórych rzeczy czy czynności, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Jest ono przecież najważniejsze. Jednak co zrobić, kiedy pojawiają się dolegliwości związane z zębami. Iść do dentysty, czy nie iść? Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Zacznijmy od tego, że kiedy boli ząb, to zazwyczaj bierzemy leki przeciwbólowe. Niestety w ciąży nie jest to już takie proste. Nie możemy zażywać niektórych substancji, ponieważ mogłyby one zaszkodzić dziecku. Jednak jeśli nas coś boli, to koniecznie wybierzmy się do naszego stomatologa. Dlaczego? Właśnie po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Lekarz od razu stwierdzi co nam dolega, jak może nam pomóc, a jak nie. Jeśli wie, że jesteś w ciąży, to możesz być spokojna- dostosuje wszystko do Ciebie i do maluszka. Dobierze odpowiednie leki i wykona takie zabiegi, które nie będą wpływały negatywnie na zdrowie dziecka.

Niektóre choroby zębów mogą być dziedziczne. Jeśli będą nieleczone, to istnieje ryzyko, że nasze dziecko właśnie taką chorobę nabędzie, zanim się jeszcze urodzi. Choćby właśnie z tego powodu konieczne są wizyty u dentysty, kiedy coś się dzieje. Przyszła mama powinna nawet w takich sytuacjach myśleć o dziecku i o sobie. Szybka interwencja może zapobiec chorobom u dziecka.

Są przypadki, kiedy leczenie odkłada się zazwyczaj na okres już po urodzeniu dziecka. Kiedy na przykład? Często robi się tak, jeśli istnieje konieczność leczenia kanałowego. Nie chodzi tu nawet o samo leczenie. Ono jest bezpieczne i nie zagraża dziecku. Jednak konieczne jest wykonanie RTG. A to z kolei jest właśnie odradzane w czasie ciąży. Jeśli więc lekarz uzna, że nie ma konieczności interweniowania natychmiast, to odkłada taki zabieg na później.
Mimo wszystko leczenie zębów w ciąży jest konieczne, jeśli chcemy zadbać o nasze dziecko. Nie ma powodów do obaw. Jesteś przecież w rękach lekarza.

Komentarze są wyłączone.