Kiedy jama ustna piecze

Czym jest choroba okluzyjna?
8 listopada 2019
Na czym polega Efekt Godona?
22 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Stomatodynia, bo tak fachowo nazywa się zespół pieczenia jamy ustnej to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Jest to choroba przewlekła obejmująca błonę śluzową jamy ustnej. Objawami choroby są silne odczucia dyskomfortu z jednoczesnym brakiem widocznych zmian. Często jedynym widocznym objawem BMS jest delikatna zmiana zabarwienia śluzówki.

Badania wykazują, że BMS znacznie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, a okresem ujawniania się choroby jest zwykle ok. 50-60 rok życia.

Objawem, który najczęściej zauważany jest jako pierwszy jest ból. Może mieć bardzo różne natężenie, ma przewlekły charakter i trwa nawet 6 miesięcy. Umiejscowiony jest najczęściej w okolicy języka, na jego koniuszku bądź po bokach. Ból opisywany jest jako pieczenie i mrowienie, niektórzy wskazują na szczypanie języka. Pieczenie może obejmować także podniebienie twarde, a nawet policzki. Pacjenci nierzadko skarżą się na zaburzenia smaku, a także na nieprzyjemne odczucie suchości.

Leczenie BMS jest niełatwe, bo i jego diagnoza nie jest prosta. Objawy się są jednoznaczne, brak też widocznych zmian. Aby wyleczyć BMS, najpierw trzeba wykryć jego przyczynę, a następnie ją wyeliminować. Czasem wystarczy wymiana uzupełnień protetycznych, czasami konieczne jest leczenie ortodontyczne bądź przeciwgrzybiczne. Warto przebadać cały organizm, bo pieczenie jamy ustnej może być objawem różnych chorób, pozornie nawet nie związanych z jamą ustną. Może wskazywać np. na niedokrwistość czy cukrzycę, która nieleczona może być groźna dla naszego życia. Nierzadko pieczenie w obrębie jamy ustnej jest także sygnałem, że coś niedobrego dzieje się w naszym układzie hormonalnym. U kobiet może się to zdarzać w okresie menopauzalnym, a także podczas przebiegu chorób tarczycy.

Pieczenie jamy ustnej jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Pomimo tego czasem zdarza się, że jest bagatelizowana, bo właściwie żadne objawy nie są widoczne gołym okiem. Warto jednak mieć się na baczności i w przypadku wystąpienia objawów tej choroby wybrać się do gabinetu stomatologa, który w razie konieczności wyśle nas na odpowiednie badania.

Komentarze są wyłączone.