Na czym polega Efekt Godona?

Kiedy jama ustna piecze
15 listopada 2019
Stomatologia estetyczna- krok, który przybliży cię do sukcesu
1 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Efekt Godona jest bagatelizowany i często zdajemy sobie sprawy z tego, z czego on wynika. Mało kto z nas przecież posiada wszystkie zęby, a luki po nich wciąż rzadko są uzupełniane.

Dorosły człowiek powinien mieć 32 zęby stale – 14 w łuku dolnym i 14 w łuku górnym. Często wydaje się nam, że jeżeli zabraknie jednego z nich, nic wielkiego przecież się nie stanie. W rzeczywistości jednak musimy liczyć się z tym, że zęby mogą zacząć się przesuwać, dążąc do wypełnienia pozostałej luki. Żaden ząb nie jest w naszej szczęce przypadkowo, każdy jest tak samo istotny, a jego brak może mieć takie same skutki.

W sytuacji, gdy jeden ząb zostanie usunięty, ząb styczny przeciwstawny będzie szukał kontaktu ze stroną przeciwległą. Jeżeli usuniemy górny ząb np. piątkę, dolna piątka utraci swoje podparcie, przez co zacznie wysuwać się ku dołowi. Efekt ten możemy zauważyć jako zmianę w wyglądzie zęba, jego wyraźnie dłuższą od innych zębów strukturę. Pojawiają się wówczas dolegliwości bólowe, będące początkiem wielu poważnych kłopotów.

Na zębie, który zostanie wysunięty szybciej gromadzi się płytka nazębna, co sprzyja próchnicy, nierzadko pojawia się także paradontoza. Zdarzają się także przypadki rozchwiania zęba, a nawet jego wypadnięcie, bo ząb wysunięty słabo trzyma się w szczęce.

Efekt Godona jest nie tylko problemem sfery estetycznej, ale oddziałuje na wiele innych aspektów. Odczuwany podczas jego rozwoju ból może mocno dawać się we znaki, a żeby sobie z problemem poradzić, konieczne jest wypełnienie ubytków.
Wielu z nas błędnie twierdzi, że zęby mądrości są niepotrzebne, a ich usunięcie działa tylko na naszą korzyść. Rzeczywiście w porównaniu z innymi zębami, ósemki, czyli ostatnie zęby w łukach zębowych są dla nas najmniej użyteczne, nie są jednak przypadkowe. One również należą do łuku zębowego, a więc tak samo jak inne zęby stanowią część rusztowania, jakie łuk dolny stanowi dla łuku górnego i odwrotnie. Brak każdego zęba może spowodować Efekt Godona i w każdym przypadku będzie on dla nas tak samo dokuczliwy i nieprzyjemny.

Gabinet dentystyczny Steczko Dentysta w Krakowie

Komentarze są wyłączone.