Zamienniki dla naszych zębów

Czy stres wpływa na stan zębów?
8 sierpnia 2019
Śnieżnobiały uśmiech
22 sierpnia 2019
Pokaż wszystkie

Co my byśmy zrobili bez zębów? Przecież ciągle ich używamy. Musimy jakoś rozdrabniać pokarm. Zęby po prostu są nam niezbędne. Niestety nie są też wieczne. W końcu zaczynają się zużywać. Leczymy, ratujemy. Poddajemy się zabiegom leczenia kanałowego. Ale ostatecznie musimy się ich pozbyć. Wtedy nasze zęby wymieniamy na sztuczne.

Czasami usuwany jest jeden, dwa czy kilka zębów. Reszta jest zdrowa, więc nie ma sensu ich usuwać. Lepiej mieć swoje, naturalne zęby. Jednak ubytki powinny być zapełniane. Do tego wykorzystuje się sztuczne zęby. I z czasem pojawia się ich coraz więcej. Aż w końcu potrzebna jest całościowa proteza. Jednak bez zębów nie możemy się obyć.

Mówi się, że konieczne jest uzupełnianie brakującego uzębienia. Nie bez powodu. Brak zębów może spowodować poważne konsekwencje. Jeśli nie uzupełnimy zębów, to może dojść do przesunięć zębów tam, gdzie znajdują się luki. Do tego mogą pojawić się inne konsekwencje. Jakie? Są to na przykład zaburzenia zgryzu czy też rozchwianie zębów.

To w jakiej formie uzupełnione zostaną nasze zęby, zależy od tego, jak duże braki w uzębieniu posiadamy. Najprostszą formą są niewątpliwie wkłady koronkowe. Służą one do odtworzenia części koronkowej zęba. Najczęściej dokładane do tego są tak zwane licówki. Po co ? Mają one na celu poprawę kształtu i koloru zęba. Są one mocowane na stałe. Umieszcza się je po zewnętrznej stronie zęba.

Innym rozwiązaniem jest most protetyczny. Mogłoby się wydawać, że jest stosowany przy braku kilku zębów. Jednak czasami stosuje się go również przy braku jednego zęba. Zazwyczaj oparciem są nasze naturalne zęby. Jednak istnieje też możliwość wykorzystania do tego zębów sztucznych.

W przypadku braku zębów możemy wykorzystać protezy stałe lub ruchome. Często jednak musimy wykorzystywać klej do mocowania, aby ustabilizować nasze sztuczne zęby.
Sztuczne zęby nie zastąpią nam idealnie naszych. Są jednak niezbędne, kiedy nasze własne zęby nie mogą dalej funkcjonować.

Źródło: https://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.