Zdrowie jamy ustnej – fakty i mity

5 przykazań dla zdrowia twoich zębów
15 czerwca 2019
Codzienna higiena jamy ustnej
1 lipca 2019
Pokaż wszystkie

Codziennie bombardowani jesteśmy informacjami na temat naszego zdrowia. Reklamy w tv mówią nam co stosować, czym zęby myć, czym płukać usta, jak się odżywiać żeby zachować zdrowe szkliwo i co robić, gdy zaczynają się problemy. Nie wiadomo w końcu, co z tego jest prawdą, a co wymysłem marketingowców, mającym na celu podkręcenie sprzedaży, czyli zarobienie na naszej chęci utrzymania zdrowia.

Rozwiejemy więc kilka mitów i potwierdzimy kilka faktów na temat naszej jamy ustnej.

1. Żucie gumy powoduje wypadanie plomb – MIT
Wielu ludzi wierzy, że żucie gumy bezcukrowej może pozbawić ich plomby. Jest to bardzo powszechne, lecz nieprawdziwe przekonanie. Większość gum do żucia powoduje zwiększone wydzielanie się śliny w ustach. Obniża ona ph po posiłku, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstania próchnicy. Gumę do żucia stosujemy, gdy nie możemy po posiłku umyć zębów. Nie musimy się przejmować tym, czy wpadną nam przez to plomby.

2. Podjadanie pomiędzy posiłkami nie szkodzi zdrowiu zębów – MIT
Niestety, ale często spotyka się błędne przekonanie, że zjedzenie niewielkiej ilości węglowodanów pomiędzy posiłkami nie działa w żaden sposób szkodliwe na żeby oraz że „to nic takiego”. Każdy posiłek zwiększa ph w naszych ustach, powoduje powstawanie osadu nazębnego oraz szkodliwej płytki nazębnej. Nawet niewielki kęs działa szkodliwe.

3. Dobrze dobrana szczoteczka i pasta odgrywają ważną rolę w pielęgnacji jamy ustnej – FAKT
Zarówno szczotkę jak i pastę do zębów dobierać należy według indywidualnych potrzeb. Najczęściej poleca się szczoteczki o średniej twardości. Dla osób o wrażliwych dziąsłach dobre będą szczotki z miękkim włosiem. Te z włosem twardym pomogą osobą, mającym problem z nadmiernym osadzaniem się kamienia. W przypadku past natomiast „warto zwrócić uwagę na skład pasty do zębów – jaką ilość fluoru zawiera, jakie są składniki lecznicze oprócz fluoru, jaki jest wskaźnik ścieralności zębiny. Najmniejszy wskaźnik ścieralności mają pasty do zębów wrażliwych, natomiast duży wskaźnik – niektóre pasty wybielające” – tłumaczy doc. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej WUM.

Ortodonta i implanty w Krakowie: https://www.steczkodentysta.pl/

Komentarze są wyłączone.